مفهوم تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست؟

یکی از تغییرات اساسی در دنیای تجارت، آغاز تجارت الکترونیکی است که کسب و کار الکترونیکی نامیده می شود و به سرعت درحال فراگیر شدن است، و در اصل به معنی انجام معاملات تجاری، از طریق ابزارهای الکترونیکی مانند اینترنت، تلفن، تلویزیون و کامپیوتر است، تجارت الکترونیک نیز، مانند هر تکنولوژی دیجیتالی یا بازار خریدِ دیگری که بر مصرف‌کننده‌ استوار است، در طول سال‌ها تکامل یافته است، با افزایش تعداد کاربران اینترنتی، بسیاری بر این باورند که به زودی تجارت الکترونیک به روش اصلیِ انجام معاملات تجاری مبدل می‌شود. بنابراین با میلیونر برای آشنایی بیشتر با این تجارت همراه باشید.

تاریخچه پیدایش تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک، برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۶۰ و از طریق یک مبادله‌ی الکترونیکی داده‌ها (EDI) بر روی شبکه‌های ارزش افزوده (VANs) معرفی شد و با افزایش دسترسی به اینترنت و ظهور فروشندگان آنلاینِ محبوب در دهه‌ی ۱۹۹۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ رشد کرد.

برای نمونه، وب‌سایت آمازون، کار خود را در سال ۱۹۹۵ و در گاراژ جف بزوس (Jeff Bezos) به عنوان کسب‌و‌کار حمل‌و‌نقلِ کتاب شروع کرد.

 

مفهوم تجارت الکترونیک و برخی تعاریف

تجارت الکترونیکی (E-commerce) فرایند خرید، فروش، انتقال یا مبادله ی محصولات، خدمات یا اطلاعات از طریق شبکه های کامپیوتری از جمله اینترنت را توصیف می کند. برخی از افراد با مشاهده کلمه ی تجارت گمان می کنند که تجارت الکترونیکی، تنها توصیف تراکنش های انجام شده بین شرکت های تجاری است. برخی از افراد نیز معتقدند که با این تعریف، عبارت تجارت الکترونیکی پوشای همه ی مفاهیم عنوان شده نیست.

از این رو بسیاری به جای آن، از عبارت کسب و کار الکترونیکی استفاده می کنند. کسب و کار الکترونیکی به تعریفی گسترده تر از تجارت الکترونیکی اطلاق می شود که نه تنها شامل خرید و فروش کالا و خدمات است، بلکه سرویس دهی به مشتریان، همیاری با شرکای تجاری، آموزش الکترونیکی و انجام تراکنش های مالی درون سازمان را نیز دربرمی گیرد.

 

 تجارت الکترونیکی محض یا جزئی

تجارت الکترونیکی با توجه به درجه ی دیجیتالی شدن سازمان ها، اشکال مختلفی به خود می گیرد. درجه ی دیجیتالی شدن به عواملی مانند محصول یا خدمه فروخته شده، فرایند یا عامل عرضه کالا یا سرویس واسطه، وابسته است.

برای مثال محصول می تواند فیزیکی یا دیجیتالی باشد، فرایند نیز می تواند فیزیکی یا دیجیتالی باشد، در تجارت سنتی هر سه ی این ابعاد فیزیکی هستند با این حال به سازمان هایی که کاملا فیزیکی هستند اصطلاحا brick-and-mortar میگویند.

در تجارت الکترونیکی محض، تمامی این ابعاد دیجیتالی هستند بنابراین اگر حداقل یکی از ابعاد ذکر شده دیجیتالی باشد آن را تجارت الکترونیکی جزئی می نامیم.

به عنوان مثال خرید کتاب از آمازون یک تجارت الکترونیکی جزئی است، چون کالای خریداری شده توسط پست و به شکل فیزیکی تحویل خریدار می شود، اما خرید یک کتاب الکترونیکی، یک تجارت الکترونیکی محض است.

۷ نکته کلیدی در ایمیل مارکتینگ

تفاوت کلی بین تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیکی

تجارت الکترونیک اغلب با کسب و کار الکترونیکی اشتباه گرفته می شود ، هر چند آنها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

کسب و کار الکترونیکی فقط به مبادله کالا و خدمات بین فروشنده و مصرف کننده اشاره می کند، در حالی که تجارت الکترونیک به فرایند کامل لازم برای مدیریت کسب و کار آنلاین اشاره دارد.

 

نگاهی بر انواع تجارت الکترونیک

در تجارت الکترونیک همانند تجارت سنتی، چهار دسته بندی وجود دارد که عبارتند از C2B، B2C ، B2B و C2C

*B2B ( تجارت به تجارت)

شامل شرکت‌هایی است که با یکدیگر تجارت انجام می‌دهند. برای مثال، تولیدکنندگانی که محصول خود را به توزیع‌کنندگان می‌فروشند و عمده‌فروشانی که محصولاتی را به خرده‌فروشان می‌فروشند.

*B2C(تجارت به مصرف کننده)

شامل تجارت‌هایی است که از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و بدون نیاز به هر گونه تعامل با انسان، کالاهایی را به عموم مردم می‌فروشند. مانند فروشگاه آمازون

*C2B(مصرف کننده به تجارت)

در این تجارت، مصرف کنندگان پروژه ای را با بودجه مشخص به صورت آنلاین ارسال می کنند و شرکت ها برای انجام آن پروژه قیمت می دهند، درنهایت مصرف کننده ها قیمت را بررسی می کنند و شرکت مورد نظر خود را انتخاب می کند.

*C2C(مصرف کننده به مصرف کننده)

شرکت هایی که به فروش محصولات در میان مصرف کنندگان کمک می کنند. واضح ترین مثالeBay  یا هر وب سایت دوم دیگر است. علاوه بر این انواع تجارت الکترونیک، انواع دیگر محبوب مانند G2C (دولت به مصرف کننده)، C2G (مصرف کننده به دولت) یا B2E (کسب و کار به کارفرمایان) وجود دارد.

بنابراین همانطور که می بینید، تجارت الکترونیک بیش از یک معامله ساده در یک فروشگاه است و امروزه یکی از مهمترین کسب و کارهای اینترنتی به شمار می رود.

به آموختن ادامه دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *