کمال گرایی بیش از حد زمینه ساز شکست!

کمال گرایی بیش از حد زمینه ساز شکست!

بسیاری از آدم ها اعم از دانشجو، دانش آموز ، استاد، کارمند و ورزشکار و … همواره به دنبال برتری و بهترین بودن در شغل و حرفه خودشان هستند همین موضوع باعث می شود که بیشتر آن ها به دنبال کمال گرایی باشند، همه ما این مشخصه رفتاری را از کودکی آموخته و به دنبال آن بوده ایم اما این کمال گرایی در واقع چیست و چکونه ممکن است زمینه شکست مارا فراهم کند؟ با میلیونر برای پی بردن به این موضوع همراه باشید.

کمـال گرایی به چه معناست؟

کمال گرایی در روان شناسی به یک وِیژگی شخصیتی گفته می شود که به دنبال آن فرد برای بی عیب و نقص بودن و تنظیم استاندارهایی برای بالاترین سطح عملکرد توصیف می شود و با خود ارزیابی که بصورت انتقادی نیز هست و همچنین نگرانی در مورد ارزیابی دیگران نیز همراه است.

کمال گرایی در اصل یکی از ویژگی های شخصیتی است که در آن فرد تلاش می کند تا عملکرد عالی و بی نقص ارائه دهد اما باید بدانید که نحوه محاسبه موفقیت کمال گریان مشابه هم نیست، به عنوان مثال یک فرد ملاک موفقیت آن دستاوردها و برای دیگری تحسین اطرافیان مهم است.

“سنگ بزرگ نشانه نزدن است نیاکان ما سال ها پیش با استفاده از عقل جمعی شان و آفریدن همین ضرب المثل، پرده از یک یافته قرن بیستمی روان شناسی برداشته اند”

 

کمال گرایی منفی و زمینه ساز شکست!

اما باید بدانید که کمال گرایی مثبت هم داریم و باعث موفقیت های بسیاری خواهد شد اما کمال گرایی منفی باعث تاثیرات بدی در زندگی شما خواهد شد که در ادامه به بیان برخی از این تاثیرات که زمینه شکست شما را در مسیر زندگی ایجاد خواهد کرد می پردازیم.

تلاش بیش از حد!

در کمال گرایی های افراطی، شخص مانند یک ماشین یا ربات به سختی کار می کند به نحوی که دچار خستگی مذمن و رنج می شود، این در حالیست که بسیاری از این تلاش ها بیهوده بوده و ضرورتی نداشته اند اما در کمال گرایی مثبت شخص به دنبال انجام کارهای مهم و تلاش کمتر است و تنها به میزان موفقیت خود تلاش می کند و از دست و پا زدن بیهوده پرهیز می کند.

عدم علاقه به انتقاد کردن

افراد مبتلا به کمال گرایی منفی علاقه ای به شنیدن انتقاد از دیگران خصوصا رقبای خود ندارند این درحالی است که آن ها به شدت اطرافیان خو را نقد کرده اند و از شکست آن ها احساس رضایت می کنند اما قبول نظرات دیگران برای این افراد به شدت آزار دهنده و دشوار است برای همین در برابر انتقادات دیگران حالت دفاعی به خود می گیرند.

بیل گیتس و وارن بافت چه خصوصیاتی داشتند که ثروتمند شدند؟

هراس و ترس همیشگی از شکست

کمال گرایی زیاد باعث می شود تا افراد برای شروع هر کاری ترس و واهمه داشته باشد به همین سبب دائم امروز و فردا می کنند و کارها و اهداف خود را به فردا موکول می کنند، این ترس معمولا از این احساس که آیا کار بدون نقص انجام می شود یا نه نشات می گیرد اما باید در نظر داشت که ایجاد یک کسب و کار موفق نیاز به تلاش و پشتکار دارد و توقف به هیچ آدمی کمک نمی کند در بسیاری از موارد احساس ترس از پایان یک کار و ریسک کردن، اجازه شکوفا شدن استعداد ها و رسیدن به رویاها و دنبال کردن ایده های ناب را نمی دهد.

احساس عذاب وجدان

افردادی که کمال گرایی معقولی دارند تا حد نیاز خود برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده و از این کار شاد و خوشحال هستند اما کمال گرایان منفی همواره فکر می کنند برای رسیدن به هدف خود کم کاری کردند و احساس گناه همیشگی دارند و این افکار منفی و حس عذاب وجدان در فرد باعث برور استرس و افسرگی می شود و ضررهای جبران ناپذیری به فرد وارد می کند.

جبهه گیری در برابر تغییر و نداشتن انعطاف

اینگونه افراد معمولا انعطافی برای تغییر در شرایط مختلف ندارند به عنوان مثال این افراد در صورت مواجه شدن با شکست احساس گناه می کنند و دیگر کاملا امید خود را از دست می دهند و توانایی برخاستن و شروع دوباره را ندارند اما کمال گرایی مثبت باعث می شود تا فرد بلافاصله راه جدیدی طراحی کند و با کسب تجربه از شکست های قبلی خود دوباره هدف های خود را از سر بگیرد و شروع کند.

منتظر تایید دیگران ماندن

یکی از ملاک افراد کمال گرای افراطی برای موفقیت م یزان تایید اطرفیان است و همیشه منتظر تایید دیگران هستند به همین دلیل همواره یک احساس ترس در رابطه با عدم تایید آن ها همراه آن فرد است این حس یک خطر برای موفقیت در کسب و کار است و مانع از موفقیت و پیشرفت می شود.

به آموختن ادامه دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *