نکات قابل توجه برای داشتن یک سخنرانی تاثیرگذار

نکات قابل توجه برای داشتن یک سخنرانی تاثیرگذار: مهارت سخنرانی، برای برخی از ما یک آرزو و برای بسیاری از ما یک دغدغه و نیاز جدی است، بعضی افراد به عنوان یک علاقه‌ی شخصی، دوست دارند در جمع دوستان، در جلسات کاری، در سمینارها و کلاس‌ها، خوب حرف بزنند و سخنرانی کنند و گروه دیگری هم هستند که شاید علاقه‌ ای به این کار نداشته باشند، اما به تجربه دریافته‌ اند که فرار کردن از صحبت کردن در جمع در محیط کسب و کار و فضاهای اجتماعی امروز، تقریباً غیرممکن است. مهم‌ نیست که مدیر عامل شرکت چقدر توانمند است، اما همکاران او انتظار دارند در مناسب‌های مهم، او با حرف زدن و سخنرانی خود، به بحث‌ها و جلسات و مراسم‌ها و مهمانی‌ها رسمیت ببخشد.

بنابراین داشتن مهارت سخنرانی یکی از ویژگی های مدیران موفق است در ادامه به برخی از نکات مهم در سخنرانی اشاره خواهیم کرد، با ملیونر همراه باشید.

نکاتی مهم برای سخنرانی تاثیرگذار

 

سخنرانی در جهت متقاعد کردن و تاثیرگذاری

در وهله اول باید سخنرانی خود را به گونه ای آغاز کنید که توجه حضار را جلب کند و مسیر سخنانتان مشخص شود وقتی ارائه شما آغاز شد همه باید از موضوع سخنرانی شما آگاه شوند و بعد از آن سخنرانی خود را به مراحل مختلف تقسیم کنید و در هر بازه انتخابی به بیان موضوع خاصی بپردازید و سعی کنید آن را به موضوع بعدی ربط دهید برای بیان بهتر و تفهیم عمیق تر می توانید از مثال و تصاویر کمک بگیرید.

 

هدف اصلی سخنرانی

طبیعتا هر سخنرانی با هدف خاصی همراه است بنابراین هر سخنرانی باید کاری انجام دهد و نتیجه ای داشته باشد، هدف از سخنرانی به نوعی می تواند ایجاد فروش باشد؛ به این سبب که مردم را تشویق می کنید تا به پیشنهاداتی عمل کنند که تا قبل از سخنرانی شما چنین نمی کردند.

همیشه قبل از سخنرانی کلمات آغازین را برای خود بارها و بارها در ذهن و حتی با صدای بلند جلوی آینه تمرین کنید، توضیحات ابتدایی در سخنرانی جمع را آماده می کند مسیر سخنرانی و انتظارات را مشخص می کند و پیام واضح و شفافی را به مخاطبان منتقل می کند.

مواردی برای یک سخنرانی تاثیرگذار

ساخت پاورپونیت یک ایده جذاب برای سخنرانی تاثیرگذار

برای تاثیر بیشتر سخنرانی خود می توانید از پاورپویت و اسلایدها کمک بگیرید اما باید توجه داشته باشید که بیش از حد به این اسلایدها متکی نباشید به شکلی که صحبت و محتوای سخنرانی شما میان اسلایدها گم شود، بنابراین باید قوانین استفاده از این نرم افزار و همچنین شیوه استفاده از آن را بدانید و برای تفهیم بیشتر موضوع از آن کمک بگیرید. در ادامه به چند قانون مهم در استفاده از پاورپوینت در سخنرانی اشاره می کنیم.

 

قانون پنج در پنج برای یک سخنرانی تاثیرگذار

طبق این قانون هیچ وقت نباید بیش از پنج خط در هر کدام از اسلایدهای خود بنویسید و هرکدام از خط ها نباید بیش از پنج کلمه باشد، مطالب بیشتر تنها حواس مخاطب را پرت می کند و حتی باعث سردرگمی آن ها خواهد شد، اما اگر سخنرانی شما در محیط کوچک تر و افراد کمتری باشد می توانید از سطرها و کلمات بیشتری در اسلایدهای خود استفاده کنید.

اگر در هر اسلاید خود می خواهید به چند نکته اشاره کنید باید هر نکته را زمانی که در باره ی آن صحبت می کنید نشان دهید چرا که نمایش یکباره تمام نکات اسلاید تنها باعث می شود مخاطبین مشغول خواندن سایر نکات شوند و به صحبت های شما توجه کافی نداشته باشند.

پیشنهاد میشود  کتاب صوتی قورباغه ات را قورت بده از برایان تریسی را به رایگان دانلود و استفاده کنید

کتاب صوتی قورباغه ات را قورت بده

« ۲۱ روش برای غلبه بر تنبلی و انجام دادن کار بیش تر در زمان کمتر »

اطلاعات بیش از حد در پاورپونت خود نگنجانید

اگر از پاورپویت برای ارائه سخنـرانی خود استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعات زیادی و بیان ها تنها حوصله مخاطب را سر می برد و حتی اگر مودب و ساکت در سخنرانی شما نشسته باشند اما از حضور در آن سخنـرانی عذاب می کشند!

چطور یک سخنرانی تاثیرگذار داشته باشیم؟

برای یک سخنرانی تاثیرگذار سعی کنید رو به مخاطب بایستید

زمانی که می خواهید از پاویرپونیت در سخنرانی کمک بگیرید سعی کنید رو به مخاطب بایستید لبتاب یا تبلت را رو به روی خود بگذارید تا تمام موارد روی پرده را در آن ببینید، و زمانی که می خواهید اسلاید را توضیح دهید به حضار نگاه کنید و در همه حال با آن ها صحبت کنید.

زمانی که راجب موضوعی که روی اسلاید نیست صحبت می کنید کلید b صفحه کلید را بزنید تا اسلاید نمایش داده نشود به این علت که صورت شما مهمترین جزء ارائه است اما وقتی مطلبی روی اسلاید و پرده باشد چشمان حضار دائما بین صورت شما و پرده جا به جا می شود و این خودش باعث ایجاد سردرگمی مخاطب و عدم توجه کافی آن ها می شود.

 

سعی کنید نور کافی برای ارائه سخنرانی خود مهیا کنید

زمانی که از پاورپوینت استفاده می کنید باید صورت شما کاملا روشن باشد، زمانی که برای شفافیت بیشتر پرده در تاریکی سخنرانی کنید واقعا ناامید کننده است چرا که کلمات روی پرده و اسلاید ستاره سخنـرانی نیستند و شما ستاره ماجرا هستید.

برای سخنرانی تاثیرگذار سعی کنید نور کافی برای ارائه سخنرانی خود مهیا کنید

به پاورپوینت فقط به عنوان یک ابزار کمکی نگاه کنید

توجه داشته باشید که تمرکز اصلی سخنرانی روی شما است که عامل انسانی هستید و پاورپوینت فقط برای ارائه شفاف تر مطالب به کمک شما می آید، و همیشه از تمرکز خود روی پاورپوینت و درست بودن پروژکتورها قبل از سخنرانی مطمعن شوید.

همچنین منتظر اتفاقات غیرمنتظره هم باشید مثلا ممکن است که در حین اجرا پاورپویت از کار بیفتد یا پروژکتور قطع شود باید توانایی مدیریت کردین را از قبل داشته باشید.

کارهایی که زنان موفق حاضر نیستند انجام دهند

توجه حضار را به خود و پیامتان معطوف کنید

قبل از ارائه هر اسلاید از سخنان و عبارات قوی و شفاف استفاده کنید تا جمع برای سخـنرانی آماده شود سپس از پاورپوینت برای نمایش نکات و روابط مهم استفاده کنید، زمانی که پاورپوینت تمام شد پرده را سفید کنید و به مخاطبان نگاه کنید و سخنانتان را با یک پیام شفاهی قوی به پایان ببرید.

 

می توانید از فلیپ چارت یا وایت بورد به جای پاورپوینت بهره ببرید

در صورت استفاده از هرکدام مهمترین نکته این است که تمرکز همه باید روی حرکت و سخنان شما باشد، اگر از فلیپ چارت استفاده کردید از قبل آن را آماده کنید و نکات را روی برگه های آن بنویسید و این اطلاعات را همه نمی توانند ببینید و فقط کلمات و اعداد و تصاویری که نوشته یا رسم کرده اید را می بینند این کار باعث می شود که تسلط بیشتری بر ارائه خود داشته باشید.

اگر از وایت برد استفاده می کنید زمانی که نکته های کلیدی را تمام کردید تخته را پاک کنید تا حواس مخاطب روی تخته نماند و همیشه ماژیک مناسب به همراه داشته باشید.

در نهایت باید بدانید که یکی از مهمترین کارها تمرین، تمرین و تمرین است، اگر موضوعی برای خودتان و مخاطبان مهم است آن را بارها تمرین کنید و اول مقابل گروه کوچکی ارائه دهید و در نهایت یک سخنرانی عالی موجب پیشرفت کارتان می شود و شماره ستاره می کند و در مسیر سریع پیشرفت و حتی موفقیت در کسب و کار قرار می دهد.

 

به آموختن ادامه دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *