۱۱ ویژگی کارآفرینان موفق

8 ویژگی کارآفرینان موفق

با وجود اینکه حدود سیصد سال است که برخی افراد کارآفرین نامیده می‌شوند، اما کارآفرینی به شکلی که ما امروز می شناسیم، تنها حدود یک قرن است که شکل گرفته است، به عبارتی، اینکه کارآفرینی را یک علم بدانیم و اینکه عده‌ای در دانشگاه ها متخصص کارآفرینی باشند و یا اینکه کسانی بخواهند بین کارمندی و کارآفرینی یک راه را انتخاب کنند و این انتخاب، به عنوان یک سوال جدی در مسیر شغلی به رسمیت شناخته بشود، یک اتفاق نسبتاً جدید و متعلق به یک قرن اخیر است، کارآفرینان موفق کسانی هستند که یک مدل تجارت را طراحی و سپس با موفقیت پیاده سازی می کنند، همچنین آنها انسان هایی بزرگ و مخاطره پذیر هستند که عموما علاقمند به تاثیرگذاری و حل مسائل پیرامون خود هستند.

همه ما تقریبا داستان زندگی کارآفرینان و مدیران موفق را شنیده ایم، و با توجه به دنیای رقابتی امروز همه مدیران و کارآفرینان باید بیش از دیگران اصول موفقیت را بدانند و به آن ها عمل کنند، در ادامه به توصیف برخی از ویژگی های کارآفرینان موفق می پیردازیم.

۱. سخت کوشی و پرتلاش بودن

کارآفرینان موفق همیشه صبح زود از خواب بر میخیزند و اجرای برنامه روزانه ای که از قبل آماده کرده اند را آغاز می کنند، حتی به ندرت کسی پیدا می شود که از آن ها شکایتی داشته باشد، این دسته افراد از دیگران عملکرد مثبت می خواهند اما توقع عملکرد عالی از خودشان دارند، بنابراین قدم اول موفق شدن ایمان به این واقعیت است که تلاش و پشتکار ثمر خواهد داد.

۲. علاقه و اشتیاق به آموختن و مطالعه

افراد موفق همواره مطالعه می کنند و در حال یادگیری هستند در این زمینه تفاوت آن ها با بقیه این است که آن ها آنچه را که می آموزند در عمل نیز به کار می گیرند، بنابراین موفقیت به معنی حفظ کردن اطلاعات نیست بلکه به کارگیری یا استفاده از این اطلاعات و دانش به شیوه ای نو و متناسب با شرایط روز و محیط است، پس کارآفرینان موفق در حوزه کار خود یک متخصص هستند و در عین حال در امور دیگر نیز اطلاعات زیادی دارند.

۳. ارتباطات اجتماعی خوبی دارند

کارآفرینان موفق با افراد بسیار زیادی در ارتباط هستند و همیشه روابط عمومی خوبی دارند، آن ها افراد زیادی را در حوزه های مختلف تجاری می شناسند که می توانند در مواقع لزوم موانع سر راه آن ها را بردارند، حتی سعی می کنند همیشه در جمع های خانوادگی، فامیلی، صنفی و اجتماعی شرکت کنند و با افراد با نفوذ ارتباط برقرار کنند.

۴. در جهت رشد شخصیت خود قدم برمی دارند

افراد موفق به غیر از اینکه تنها در حوزه های شغلی به آموختن مشغول باشند بصورت مداوم توانایی های شخصیتی خود را نیز افزایش می دهند، همچنین آن ها ارتقای توانایی های درونی و مهارت های رفتاری را ضرروری می دانند و برای رشد شخصیت خود اقدام می کنند ودر نهایت زمانی که دچار مشکلاتی شوند به جای رنج بردن از شرایط خود سعی می کنند که این مشکلات را رفع کنند.

۱۵ مورد الهام‌ بخش درباره زندگی هدف‌ دار

۵. قدرت خلاقیت

کارآفرین های موفق اکثرا افرادی خلاق هستند و دائما از خود می پرسند چرا نه؟ و همواره به فرصت های جدید و راه های مقابله با چالش های موجود فکر می کنند و در حالی که افراد معمولی از هر چالشی را یک شکست می بینند اما افراد موفق از این چالش ها به عنوان فرصت هایی برای یادگیری استفاده می کنند.

۶. مسئولیت کارهای خود را به عهده می گیرند

کارآفرینان موفق اغلب افرادی هستند که به دنبال سرزنش کردن دیگران و شکایت از آن ها نیستند و وقت خود را در این زمینه هدر نمی دهند تنها تصمیم می گیرند و اقدام می کنند حتی گاهی مورد سرزنش قرار می گیرند اما با صبر و برنامه ریزی هایی که از قبل داشته اند عمل می کنند و مسئولیت موفقیت و حتی شکست هایی که داشته باشند را به عهده می گیرند.

۷. به دور از استرس می توانند آرامش خود را حفظ کنند

افراد موفق حتی در زمینه اظراب و استرس توازن را حفظ می کنند بنابراین ارزش شوخ طبعی ، صبر و برنامه ریزی را می دانند پس به ندرت پیش می آید که چیزی آن ها را وحشت زده کند و واکنشی عمل کنند. کارآفرینان و مدیران موفق افراد آرامی هستند و سوالات درست و به جا می پرسند و حتی با وجود بحران ها با آرامش تصمیم های قاطع و درست و به جایی می گیرند.

۸. در حال زندگی می کنند

افراد موفق بر این باورند که تنها زندگی در اکنون را می توانند کنترل کنند بنابراین انرژی و وقت خود را صرف تاسف برای گذشته و نگرانی برای آنده نمی کنند بنابراین حداکثر استفاده را از روز جاری می کنند و به جای هدر دادن زمان از آن روز استفاده می کنند، آن ها اقدام به عمل می کنند زیرا انجام هر کاری بهتر از تصمیم نگرفتن است.

۹. بصیرت کافی دارند

برای موفق شدن در یک کسب و کار جدید باید درک درستی از تحولات عمده در جهان و تاثیر آن ها بر کسب و کارها را بدانید، پس کارآفرینان موفق به تغییرات و تحولاتی توجه می کنند که شاید از دید افراد دیگر پنهان بماند پس همانطور که در حال زندگی می کنند به آینده نیز توجه دارند.

کتاب صوتی ۹ مرد موفق، ۹۰ رمز موفقیت

۱۰. سریع وارد عمل می شوند

افراد موفق سریعا می توانند نسبت به تحولات واکنش نشان دهند و از ادامه روند ضرردهی جلوگیری کنند به عنوان مثال اگر یک ارتباط تجاری که برای آن ها سود ده بوده است درحال ضعیف شدن باشد سریعا اقدام می کنند و آن را تقویت می کنند حتی ممکن است گاهی خودشان هم تمایلی به این نوع اقدامات شخصی نداشته باشند اما چون برای موفقیت کسب و کارشان ضرروی است آن ها را انجام می دهند.

همچنین این افراد در هر زمان تمرکز بر انجام یک کار مفید دارند و کسانی که چندین کار را همزمان انجام می دهند در نهایت هیچ کدام را به درستی به پایان نمی رسانند.

۱۱. نگرش مثبت دارند

داشتن تفکرات و نگرش منفی باعث ایجاد تاثیرات مخرب بر زندگی و کسب و کار می شود و حتی ذهن را نسبت به امکان های مثبت می بنند و امکان استفاده از آن ها را از بین می برد و برعکس نگرش مثبت باعث افزایش انرژی فرد می شود و او می تواند جنبه هایی را مشاهده کند که دیگران به آن توجهی ندارند.

 

به آموختن ادامه دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *