اشتباهاتی که هرگز نباید در یک مذاکره مرتکب شد

اشتباهاتی که هرگز نباید در یک مذاکره مرتکب شد

عامل تعیین کننده در موفقیت شما در کسب و کار و زندگی این است که بتوانید تحت هر شرایطی به نفع خودتان مذاکره کنید، مذاکره مهارتی مهم است که بر رفتار، گفتار، و کمابیش تمامی معاملات شخصی و کاری اثر می گذارد، با این حال طبق تحقیقات در مورد مذاکرات یک سری اشتباهات متدوال وجود دارد که در ادامه به توضیح مختصر این اشتباهات می پردازیم تا برای داشتن بهترین مذاکره در جهت رفع آن ها کوشا باشیم.

آنچه را به دیگران ارائه می‌دهید مهم نیست؛ بلکه نحوه ارائه دادنتان مهم است. حال فرقی نمی‌کند به دیگران محصولی را برای فروش ارائه دهید یا شخصیتتان را برای ایجاد یک رابطه، مهم نحوه ارائه دادنتان است.

 

اشتباه اول در یک مذاکره: بدون داشتن آمادگی کافی وارد مذاکره شدن

برای اینکه وارد یک مذاکره شوید در ابتدا باید خودتان را برای آن آماده کنید، به طور کلی آیا می دانید هدف شما از این مذاکره چیست؟ درنهایت چه می خواهید؟ آیا می توانید به خوبی خواسته خود را شرح دهید؟ در نظر گرفته اید از چه چیزهایی می توانید چشم پوشی کنید؟ آیا می توانید پاسخ طرف خود را به خواسته ای که دارید پیش بینی کنید؟ بنابراین باید خودتان را قبل از شروع مذاکره آماده کنید تا در حین مذاکره دچار مشکل نشوید.

 

اشتباه دوم: رسیدن به خواسته خود به هر قیمتی در حین مذاکره

علت وجود این اشتباه مسائل روان شناختی می باشد چرا که اکثر افراد به دنبال شواهدی برای تایید نظر خود می گردند و اطلاعات و شواهدی که متناقض با نظر آن ها باشد را رد می کنند، برای جلوگیری از بروز این اشتباه باید تمامی از اطلاعات موجود اعم از خوب یا بد را بررسی کنید و روی موضوع خاصی اعتقاد سرسختانه نداشته باشید،در یک کلام سعی کنید یک مذاکره منعطف داشته باشید.

همچنین در نظر داشته باشید که هر چقدر از رفتارهای تهدید آمیز و خشونت بار استفاده کنید تنها وقت خود را هدر داده اید و طبق تحقیقات موجود هر چه شیوه رفتار خشونت آمیز تر باشد، مقاومت در برابر آن بیشتر خواهد بود پس برای داشتن یک کذاکره موفق سعی کنید که در روند مذاکرات خود از متقاعد سازی به جای سلطه گرایی بهره ببرید.

مهم نیست با چه کسی دارید مذاکره می‌کنید؛ مهم این است که چگونه دارید مذاکره می‌کنید.

 

اشتباه سوم: عدم توجه به نتیجه برد – برد در یک مذاکره

برای داشتن یک مذاکـره موفق باید همیشه به این نکته توجه داشته باشید که در جریان مذاکـره هر دو طرف باید احساس کنند که از این مذاکـره نفعی به آن ها خواهد رسید و یک مذاکـره یکطرفه نمی تواند نتیجه خوبی به همراه داشته باشد پس اگر با دیگران ارتباطات خوبی داشته باشید می‌توانید در زندگی به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کنید، اما اگر ارتباطاتی ماهرانه و دقیق داشته باشید، می‌توانید معجزه کنید.

 

رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید

اشتباه چهارم در یک مذاکره: عدم توانایی در بیان راه حال ها در حین مذاکره

همیشه سعی کنید که راه حل ها و پیشنهادات سازنده و مثبتی ارائه دهید اینکه شما در جریان مذاکره خود یک نگرش منفی داشته باشید تنها باعث عدم توافق طرف مقابل در برابر خواسته خود خواهید شد.

 

اشتباه پنجم: تکیه کردن بیش از حد به اطلاعات موجود

همیشه قبل از بیان هر چیزی در مذاکره آن ها را خوب بررسی کنید همواره از خود بپرسید که اطلاعات موجود تا چه اندازه قابل اعتماد هستند و همیشه قبل از بیان هر خواسته ای به آن فکر کنید که آیا این چنین درخواستی ارزش دارد؟

 

اشتباه ششم در یک مذاکره: اعتماد به نفس بیجا داشتن

اگر در یک مذاکـره بیش از حد به خود اعتماد داشته باشید در اینصورت قدرت قضاوت خود را از دست خواهید داد این موضوع باعث می شود تا اطلاعتی که خلاف باور شما باشد را نادیده بگیرید و اکثر مواقع این موضوع به ضرر شما خواهد بود.

برای مقابله با اعتماد بنفس بیش از حد خود می توانید به نظریات دیگران در برابر فرضیاتی که دارید توجه کنید چرا که گاهی دیگران می توانند بهتر از خود شما ایرادهای شما را تشخیص دهند حتی سعی کنید از خود بپرسید که اشتباهتان کجاست؟ و همیشه به یاد داشته باشید اگر بیش از حد به خودتان تکیه کنید و اعتماد بنفس بیجا داشته باشد به ناچار بهای آن را خواهید پرداخت.

 

بنابراین سعی کنید در مذاکرات خود مرتکب این اشتباهات رایج نشوید تا در نهایت به یک نتیجه رضایت بخش در پایان مذاکره خود برسید.

 

به آموختن ادامه دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *